Stokrotka (Bellis perennis ) – zalecenia uprawowe

Stokrotka jest stosowana jako wiosenna roślina rabatowa sadzona w pojemnikach na balkonach, tarasach i cmentarzach oraz w gruncie.

Naturalny okres kwitnienia przypada na kwiecień/maj.
Pod osłonami w uprawie powyżej 0 °C kwitnienie możliwe jest od połowy lutego.
Odmiany wczesne mogą zakwitnąć już jesienią i ponownie od stycznia.

Materiał wyjściowy

Oferujemy nasiona w opakowaniach po 1000 sztuk lub rozsadę w paletach Xtray480 dostępną od połowy sierpnia do połowy października.

Termin siewu

W uprawie w doniczkach pod osłonami: sierpień
Temperatura siewu: 18 °C.

Uprawa

Uprawa w doniczkach – przy odpowiednio rzadkim siewie, siewki pikowane są bezpośrednio do doniczek o średnicy 9-12 cm albo wielodoniczek.
Miejsce uprawy: dobrze wietrzone szklarnie lub tunele foliowe o dodatnich temperaturach.
Rośliny można również zostawić na zewnątrz do nadejścia pierwszych przymrozków. Dalszą uprawę zimą prowadzi się pod osłonami, w dodatnich temperaturach, w dobrze wietrzonym miejscu. Przy słonecznej pogodzie temperatura może wzrosnąć najwyżej do 15 °C.

Skarlanie

Na jesieni po ukorzenieniu się roślin i rozpoczeciu dalszego wzrostu – B-NINE 0,3%. Można również stosować podlewanie CCC w koncentracji 0,2 – 0,3% i po takim zabiegu rośliny spłukać czystą wodą. Zabieg ma sens jeśli rośliny są jeszcze niezbyt rozrośnięte i rozeta liści pozwoli na wsiąknięcie roztworu retardantu do podłoża doniczki. Wiosną można stosować opryskiwanie CCC w stężeniu 0,15 – 0,2%

Nawożenie

Stokrotka posiada średnie wymagania pokarmowe. W pierwszej fazie wymaga zwiększonego nawożenia fosforowego, potem proporcje N:K należy utrzymywać jak 1:2. Przenawożenie azotem pogarsza jakość roślin, czyni je podatnymi na choroby i przemarzniecia.

Stokrotki są dość tolerancyjne na mróz pod warunkiem, że nie są zbyt wyrośnięte (przenawożone) lub gęsto zestawione. Pod osłonami można zastosować fliselinę jako ochronę przed nadmiernym mrozem i zasychaniem roślin zimą. Stokrotka lepiej zimuje w uprawie z zamrożeniem, jeśli doniczki są zadołowane w podłożu obiektu uprawowego.

Choroby i szkodniki

Szara pleśń i mączniak prawdziwy mogą wystąpić przy niekorzystnych warunkach klimatycznych zimą w uprawie pod osłonami. Należy rośliny często wietrzyć i zapewnić odpowiedni klimat.
Wśród szkodników najczęściej występuje mszyca.